Çay Nasıl Demlenir?

Çay Nasıl Demlenir?

30 Mart 2018

Çay, Türklerle özdeşleşmiş ve onsuz bir gün dahi geçirilemeyecek konumda olan vazgeçilmez bir Türk içeceğidir. İnce belli bardakta, büyük kupalarda, sabah kalkar kalkmaz, ofiste çalışırken ya da akşam evde dinlenirken her zaman kendisine yer bulan çay için birden fazla demleme alternatifi biliyorsunuz hiç kuşkusuz. Peki çay alışkanlığınızı değiştirecek bir çay demleme yöntemiyle tanışmaya hazır mısınız? Başlıyoruz…

 

 

İlk önce çaydanlığınızın ya da çay makinenizin temiz olduğuna dikkat edin. Su kaynatmak için çeşme suyu yerine temiz içme suyu kullanmaya özen gösterin. Çaydanlığın ya da çay makinesinin altını ⅔ oranında su doldurun. Suyu kaynatmak için bu seviye yeterli olacaktır.

Su kaynadıktan sonra üst hazneye çayınızı koyun. Yaklaşık 5-6 çay kaşığı yeterli olacaktır. Eğer hazır paketler kullanıyorsanız 3-4 paket yine yeterli.

Şimdi farklı bir yönteme hazır mısınız? Bu aşamada çayınızın üzerinde 1 çay kaşığı şeker ilave edin. Normalde şekersiz çay tüketen bire bile olsanız çaya kazandırılan yeni tat sizin de dikkatinizi çekecektir. Emin olun ki; denemeye değer.

Kaynayan suyu üst haznede 1 parmak boşluk kalacak şekilde boşaltın ve tekrar alt tarafa aynı hacimde su ekleyin. Artık orta ateşte çayınızı demlenmeye bırakabilirsiniz. Çayınız demlendikten sonra da çok kısık ateşte çaydanlığınızı bırakmayı unutmayın. Yavaş yavaş demlenmeye devam eden çay daha berrak bir görünüm kazanacaktır.

Okurken bile canınız demli bir çay istedi değil mi?

Afiyet olsun :)

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.