Porselen Nedir?

Porselen Nedir?

03 Nisan 2018

Porselen üretimi ilk defa M.Ö. 1600’lü yıllarda Çin’de yapılmıştır. Porselenin ilk bilinirliliği başta Marco Polo olmak üzere, çeşitli deniz yollarını keşfeden Portekizli tüccarlar tarafından gerçekleşmiştir.

Porselen, tümü killi topraktan yapılmış sadece doğal kaynaklı hammaddelerden üretilen ürünlerin oluşturduğu büyük seramik grubunun bir elemanı olarak kabul edilir. %50 kaolin, %25 kuvars ve %25 oranında feldispat maddelerinden üretilir. Kaolin, porselen hamurunun kolay yoğurulmasını, şekil almasını ve beyaz rengini sağlayan hammaddedir. Kuvars ise, iskelet yapıcı hammadde olup, camsı faz oluşumunu sağlayan feldispat içinde önemli bir oranda çözünerek, porselen hamurunun sert, camsı, ısıya ve kimyasal etkilere dayanıklı olmasını sağlamasıyla bilinir.

 

 

Porselen iki tür kilin, Çin kili (kaolin) ve Çin taşının 1300 °C üzerindeki ısıda fırınlanması ile yapılır. 1400 °C civarında pişirilerek pekişen porselen; ışık geçirgenliğine sahip, sağlıklı bir maddedir.

En çok mutfak araç gereçlerinde tercih edilen Porselen, diğer malzemelere göre daha sağlıklı bir kullanım sunuyor. Siz de mutfak araç gereçlerinizde porselen tercih edebilir ve daha sağlıklı yiyecek ve içecekler hazırlayabilirsiniz.

Yenilikçi ve sağlıklı ürünlerini şık tasarımlarıyla birlikte sunan Desinia Home, mutfaklarınıza lezzetle birlikte sağlığı da getiriyor. Porselen Çay Makinesi ve Porselen Kahve Makinesi ile siz de değişimin tadını hissedin.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.