Türk Kahvesinin Tarihi

Türk Kahvesinin Tarihi

08 Mart 2018

Her sabah işlere başlamadan önce ofiste hazır ettiğimiz, öğle yemeğinden sonra 'ne güzel gider şimdi' deyip iç geçirdiğimiz, akşam yemeğinden sonra keyif yapmak için içtiğimiz ünü tüm dünyaya yayılan Türk Kahvesinin geçmişi oldukça eskiye dayanıyor. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Yemen'den Osmanlı'ya geldiği kabul edilen Türk Kahvesi, ilk zamanlarda sadece padişaha özel hazırlanıyordu. Bir Yemen gezisi sırasında fark ettiği ve tadından oldukça etkilendiği yönünde bilgiler olan Kanuni Sultan Süleyman, kahve yapımını cariyelerine de öğretmek istemesiyle biliniyor. Tüm bu bilgiler, topraklarımızdaki ilk Türk Kahvesini Kanuni Sultan Süleyman'ın Topkapı Sarayı'nda içtiğini gösteriyor. 

Saray mutfaklarından sonra halk arasında da hızla yayılan Türk Kahvesi için özel kahvehaneler açılmaya başlanıyor. Türk Kahvesini diğer ülke kahvelerinden ayıran özellik ise cezvede yapılmasıdır. Bu özellik ile birlikte İtalyanların expresso'sundan ve Arap ülkerinin mırra'sından tadıyla da ayrışıyor. Bu yöntem sadece Türk milletine has olduğu için de adı Türk Kahvesi olarak günümüze kadar gelmiştir. 

Geçmiş dönemlerde şeker pahalı olduğu ve hatta çok fazla da bulunmadığı için genellikle Türk Kahvesi sade olarak sunuluyor. Fakat yanında tat vermesi için lokum, incir, üzüm ve benzeri lezzetler de hiç ihmal edilmiyor. Gelişen ekonomi ve üretim ile birlikte kahvenin şekerli ölçüleri de konuşulmaya başlanarak günümüze kadar geliyor. 

Mutfağınızdaki en iyi yardımcınız olmak için eşsiz tasarımlar hazırlayan Desinia, Seramik Türk Kahvesi Makinesi ile geleneksel lezzeti en modern şekilde tatlandırıyor. Evlerinizde sevdiklerinizle birlikte lezzetle içeceğiniz kahveler hazırlamanıza imkan sağlayan Seramik Türk Kahvesi Makinesi ile siz de tarihi lezzeti evlerine getirebilirsiniz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.